Perşembe , 22 Şubat 2024

E-devlet giriş en çok kullanılan bölümler


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/zorbeyge/domains/zorbey.gen.tr/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/zorbeyge/domains/zorbey.gen.tr/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

E-devlet giriş en çok kullanılan bölümler  ve açıklamaları

Edevlet
E-devlet

E-devlet çevrimiçi hizmetler servisi, ülkemizde birçok bürokratik olayı ortadan kaldırmaktadır. Bunların en basitinden e-devlet öncesi trafik cezası yemiş isek trafik cezası gelmeden öğrenmek için ya ilin emniyet trafik sitelerine girmemiz gerekiyordu ya da trafik müdürlüklerine gidip sormamız gerekiyordu. Şimdiki sistem ile bu tür birçok kolaylık hayatımıza girmiştir.

E-DEVLET Giriş için Tıklayın

E-devlet Adalet Bakanlığı sekmesi altında Mahkeme dava dosya sorgulama kısmında adınıza açılmış adli bir dava var mı yok mu bunu kontrol edebilirsiniz.  Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri altında ise Adli Sicil kaydı sorgulama sekmesi vardır. Bu sekmeden adli sicil kaydı alabilirsiniz. Altına bulunan Adli Sicil kaydı doğrulama sekmesinden ise elinizde bulunan adli sicil kaydı dosyalarını doğruluğuna bakabilirsiniz.
Uyap Hizmetleri sekmesinde ise Avukatlar için Uyap girişi, Kurumlar için Uyap girişi, Vatandaşlar için Uyap girişi ve Baro için uyap girişi için ayrı girişler bulunmaktadır.

Ayrıca https://vatandas.uyap.gov.tr adresinden İcradan satılan taşınır ve taşınmaz malları takip edip fiyat verebileceğiniz bir sistemde bağlantı yapmaktadır. E-devletin sizlere sunduğu birçok hizmetlerden bazılarını ve en çok kullanacağınızı düşündüğümüz bazılarını açıklamaya çalışalım.

BİMER başvuru yeni kayıt açmak: Başbakanlığa direk bağlı BİMER e devlet şifrenizle giriş yaparak ihbar,  şikâyet veya öneride bulunabilirsiniz. Bunları isterseniz kimliğiniz gizli kalacak şekilde yapabilirsiniz.  Ayrıca daha önce yaptığınız BİMER başvurularınızı sorgulayabilirsiniz. Durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  bölümünden Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç ve Alacak Sorgulama linkine tıkladığınızda adına kayıtlı Turkcell , Avea , Vodafone, TTNET, Superonline, Digitürk , Türksat, D-Smart Abonelik bilgisi başlangıç bitiş tarihleri Cep telefonu hat sayısı ve borç tutarı gibi detaylı bilgiler karşınıza gelmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bölümünden ayrıca yurt dışından getirdiğiniz Cep telefonlarının da işlemlerini yapabilirsiniz. Bu işlemler IMEI sorgulama, IMEI Kayıt hakkı sorgulama, IMEI Kaydet, IMEI Cep telefonu numarası eşleştirme, gibi işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca Cep telefonu operatörleri arasında geçiş sorgulamada bu sekme altında bulunmaktadır.

E-devlete giriş yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı sekmesinin altında Cumhurbaşkanımıza istediğiniz görüş önerilerinizi yazabileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır.

e devlet giriş
E-devlet giriş

E-devlet Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin altında ise Araç Sorgulama linkini göreceksiniz. Bu link ile plakasını bildiğiniz yâda istediğiniz plakalı aracın Çalıntımı, Rengi ne? Modeli ne? Hak mahrumiyeti var mı? Trafik tescil tarihi ne?  Gibi bilgileri öğrenebileceğiniz bir bölümdür. Yine aynı bölümün altında Araç Tescilli araç sorgulama, Araç Plakasına yazılan ceza sorgulama, Sürücü belgesine yazılan cezaları sorgulama e-pasaport gönderi takibi gibi online hizmetler bulunmaktadır.

E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra en çok kullanılan diğer bir hizmet olan Millî Savunma Bakanlığı sekmesinden Askerlik ile ilgili bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bu sekmede askerlik durumunuzu sorgulaya bilir. Celp döneminizi öğrenebilir, Askerliğinizin bitiminde askerliğinizin bittiğine dair belge alabilirsiniz. ASAL bedelli askerli başvurusu yapabilirsiniz. Seferberlik hizmeti Subay astsubay işlemleri de bu bölümde yapılabilmektedir.

E-DEVLET Giriş için Tıklayın

 

 

 

Bunada bi bak seversin

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Faturanın Avantajları Faturalarınızı daha hızlı hazırlamanızı sağlayarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.E-Fatura otomatik olarak müşterinize iletildiğinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazar: Özgür Kemal