Çarşamba , 21 Şubat 2024

Her kadının öğrenmesi gereken sokak sitilleri


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/zorbeyge/domains/zorbey.gen.tr/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/zorbeyge/domains/zorbey.gen.tr/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Sokak Stilleri

gotik-modaSon yıllarda ülkemizde tırmanışta olan ve çok duyduğumuz sokak stili, insanların kendi hayatlarına ve tarzlarına göre yenilikçi, sıradışı bir giyim tarzı belirlemelerine denir. Sokak modasıyla ilgilenen insanlar kendi düşüncülerini, kendi tavrını, kendi zevkini, kültürel zenginliğini, hayatta bakış açısını kıyafetlerine yansıtır. Uyumsuzluktan doğan uyumdur diyebiliriz. Moda sokaklarda başlar. Sıradan olmayan yeniliği seven ve moda karşıtı bir hareket görünsede sokak modası oldukça popülerleşen bir modadır. Tasarımcılar genel olarak sokaktaki insanları ve giyim tarzlarını analiz ederek sokak stili oluşmuştur.

Sokak modası ya da sokak stili olarak adlandırılan bu eğilim, özellikle büyük kent merkezlerinin sokaklarına hakim genç bireyler tarafınfan benimsenmiştir. Tek bir tarza indirgemek namümkün olsa da; sokak modası farklı zamanlarda ortaya çıkmış moda hareketleriyle etkileşim içinde olabilen çok yönlü bir moda akımıdır. Bu eğilimi besleyen gençlerin sokakta en çok yansıttığı tarzlar ve tercih edilen kıyafetler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hippi:Kotlar, tişörtler, uzun saçlar, çiçekli-etnik desenler, İspanyol paça renkli pantolonlar, uzun desenli bol elbiseler, dantelli elbiseler, fırfırlı etekler ve elbiseler, desenli tayt ve pantolonlar, sandaletler, çiçekler, şile bezi bluzlar, fırfırlı etekler, işlemeli kıyafetler, streç üstler, kolyeler, halhallar, geniş şapkalar, büyük güneş gözlükleri, süet ve püsküllü kıyafet, ayakkabı ve çantalar, otantik takılar, bandana, gözlük gibi aksesuarlar.
  • Punk:Yırtık kıyafetler, çengelli iğneler, deri kıyafetler, kışkırtıcı tişört sloganları, skinny pantolonlar, zımbalar, asi görünümlü saçlar, bez ayakkabılar.
  • Gotik:Siyah veya koyu renkli kıyafetler, uzun koyu renk saçlar, danteller, tüller, kadifeler, gösterişli gümüş takılar, deriler ve koyu renk makyaj.
  • Hip Hop:Bol ve düşük bel pantolonlar, bol tişörtler, kapüşonlar, şapkalar, zincir aksesuarlar, spor ayakkabılar.

Modası geçmeyen bu akımlar özellikle büyük şehirlerde yaratıcı, eğlenceli ve özgür tarzların ortaya çıkmasını sağlıyor. Londra, New York, Paris, Tokyo, Milano sokakları bu konuda oldukça dikkat çekiyorlar ve sıkça takip ediliyorlar. Bu durum dünyaca ünlü tasarımcıların ya da markaların kreasyonlarında sokak stilinden esintiler görmemizi bile sağlamıştır. Herkesin kendini rahat ve özgür hissettiği, bireysel tarzını yansıtabildiği sokak modası daha da popülerleşecektir.

 

 

Bunada bi bak seversin

Doğru kıyafetler ile Zayıf Gözükmenin Yolları

Doğru kıyafetler ile Zayıf Gözükmenin Yolları Bir türlü zayıflayamıyor ve kıyafet seçimlerinde zorlanıyorsanız, dert etmeyin. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazar: Özgür Kemal