Perşembe , 30 Mayıs 2024

Dünyanın En Büyük 10 Şelalesi


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/zorbeyge/domains/zorbey.gen.tr/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/zorbeyge/domains/zorbey.gen.tr/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

DÜNYANIN EN BÜYÜK 1O ŞELALESİ

  1. IGUAZU ŞELALESİ

Iguazu_SelalesiBrezilya ve Arjantin sınırında yer alan İguazu Şelalesi Dünya’nın en büyük şelalelerinden biridir. İguazu Nehrinde 275 adet şelale yer alır. Bu şelalelerin birçoğu 64 metre yüksekliktedir. En muazzam olanı ise U şeklindeki Şeytan Boğazı’dır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metre ve uzunluğu 700 metredir.

 

 

  1. VİTORİA ŞELALESİ

Vitoria_SelalesiMuazzam bir şelale olan Victoria Şelalesi Zimbabwe ve Zambiya sınırında yer alır. 1.7 km genişliğinde ve 108 metre yüksekliğindedir.

 

 

 

 

 

  1. NİAGARA ŞELALESİ

Niagara_SelalesiNiagara Şelalesi Ontario ve New York şehirlerinin arasında yer almaktadır yer alan devasa bir şelaledir. Her sene 14 milyonu bulan yerli ve yabancı turist, şelaleyi görmek ve bu muhteşem manzaraya tanıklık etmek için, dünyanın dört bir tarafından burayı şelaleyi ziyarete gelmektedir.

 

 

 

  1. ANGEL ŞELALESİ

Angel_SelalesiBu şelalenin asıl adı Salto Angel’dır. Dünyanın yüksekten akan şelalesi bu şelaledir. Yüksekliği 978 metre olan bu şelale, ortalama 800 metreden aşağı dökülmektedir.

 

 

 

  1. KAİETEUR ŞELALESİ

Kaieteur_SelalesiBu şelale Potaro Nehri üzerinde ve Guyana yağmur ormanlarının ortasında yer almaktadır. Dünya’da yer alan şelalerin en kuvvetli olan şelalelerdendir. 226 metrelik serbest düşüşü ile Niagara’dan  5 kat, Victoria’dan da 2 kat yüksek bir şelaledir.

 

 

 

 

  1. MAVİ NİL ŞELALESİ

Mavi_Nil_SelalesiŞelaleler zinciri halinde olan bu şelaleler Etiyopya’nın kuzeyinde yer alır. Eiyopya’nın en fazla turist çeken ve önemli yerlerinden biridir.

 

 

 

 

  1. DETİAN ŞELALESİ

Detian_SelalesiBu şelale Çin ve Vietnam sınırında yer alır. Dünya’nın en büyük 4. sınır şelalesidir.

 

 

 

 

 

  1. GULLFOSS ŞELALESİ

 GullfossGullfoss, iki katlı ve 32 metre yüksekliğinde olan bir şelaledir. İzlanda’daki Beyaz Nehir üzerinde bulunur.

 

 

 

 

 

  1. HUANGGUOSHU ŞELALESİ

Huangguoshu_Selalesi77.8 metre yüksekliği olan bu şelale, genişliği de  101 metredir. Asya’da bulunan 18 büyük şelale arasında yer alır.

 

 

 

 

 

  1. JOG ŞELALESİ

Jog_SelalesiHindistan’da bulunan bu şelale ülkenin en büyük şelalelerinden biridir. Sharavathi Nehri, 253 metre yükseklikten aşağı dökülen şelaleyi beslemektedir. Muson yağmurları döneminde çok büyük bir kapasiteye ulaşmaktadır.

Bu saydığımız şelaleler Dünya’nın büyük şelaleleri arasında yer almakta olup diğer şelalelerden büyüklükleri ve özellikleri ile farklılık göstermektedir.

Bunada bi bak seversin

İtalya’da alışveriş nerede yapılır ? 2019 Nisan Güncel

İtalya’da alışveriş nerede yapılır ? 2019 Nisan Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazar: Özgür Kemal